logo

18 kwietnia 2019


Strona główna Aktualności wszystkie wpisy Rezerwat Jeziorko Czerniakowskie zagrożony
Rezerwat Jeziorko Czerniakowskie zagrożony

Rezerwat Jeziorko Czerniakowskie zagrożony
Sprawa Jeziorka Czerniakowskiego jest w ostatnich tygodniach najbardziej jaskrawym i głośnym przykładem, w jak osobliwy sposób władze miasta rozumieją jego „rozwój”, jak bardzo odwróciły się od mieszkańców i jak w praktyce wygląda „ochrona przyrody” w ich wykonaniu.
Inwestor otrzymał pozwolenie budowlane na dużą inwestycję w otulinie rezerwatu Jeziorko Czerniakowskie.
Według ekspertów każda inwestycja budowlana tak blisko od jeziorka, zwłaszcza z parkingami podziemnymi, stanowi zagrożenie dla właściwego poziomu jego wód.
Co więcej, przypuszczamy, iż nastąpiły rażące błędy proceduralne w postępowaniu o wydanie warunków zabudowy dla inwestycji. Nie wydano decyzji środowiskowej, zaś uzgodnienie RDOŚ w Warszawie było opatrzone warunkiem, przez co jest nieważne.
Dlatego też skierowaliśmy w ostatnich dniach pismo do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i oczekujemy na szybką interwencję w tej sprawie (pismo w załączniku).
Nie wiadomo na jaką skalę Miasto Warszawa wbrew obowiązującemu prawu zaniechało wydawania decyzji środowiskowych w 2009 roku. W piśmie skierowanym do nas, urzędnik poinformował nas o braku potrzeby wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach powołując się na prawo z 2004 roku, podczas gdy nowa ustawa z października 2008 roku narzuciła ten obowiązek przy wszelkich postępowaniach o wydanie warunków zabudowy.
Można odnieść wrażenie, że Warszawą rządzą developerzy – mimo protestów tysięcy mieszkańców, pism i petycji różnych organizacji a także radnych, pisanych do pani prezydent Warszawy, Wojewody Mazowieckiego oraz ostatnio Ministra Środowiska, budowa jakiś czas temu ruszyła. Według naszej wiedzy, na większość z tych pism do chwili obecnej nawet nie odpisano, mimo że terminy na udzielenie odpowiedzi dawno minęły.

 
Powrót
luski.jpg


Copyright © TOH TRYTON