Akwarium w kuli – wady i zalety

Akwarium w kuli to zbiornik o niewielkich wymiarach, który nie posiada ostrych kątów. Najczęściej do takiego akwarium kupuje się bojownika. Czy ryby czują się dobrze w okrągłych kulach? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania!

Akwarium w kuli – zalety

Główne zalety, jeśli chodzi o akwarium w kuli to:

  • estetyczny wygląd,
  • niska cena,
  • niewielki wymiar, dzięki czemu akwarium nadaje się do umieszczenia na biurku lub na półce, nawet w bardzo małym mieszkaniu.

Zauważmy jednak, że zalety te dotyczą głównie naszego, ludzkiego odbioru akwarium. Poza łatwym czyszczeniem, akwarium w kuli nie wiąże się niestety z żadnymi zaletami dla przebywających w nim ryb! Za to posiada dużo wad.

Akwarium w kuli – wady

Wady szklanej kuli to:

  • bardzo niewielka przestrzeń – mała kula to stanowczo za mała przestrzeń do pływania, nawet dla gatunków ryb o niewielkich rozmiarach, taki zbiornik również bardzo szybko się zanieczyszcza,
  • brak pokrywy – brak wieczka skutkuje przedostawaniem się w nadmiarze promieniowania słonecznego, niektóre ryby, np. gupiki, danio, czy mieczyki mogą także wykorzystać ten fakt i… wyskoczyć z akwarium!
  • narażenie rybek na duży stres – zbiornik w kształcie kuli zmusza rybę do pływania w kółko, zaburza funkcjonowanie jej błędnika, a także stresuje zwierzę, ponieważ nie ma się ono gdzie ukryć. W efekcie rybka, która jest trzymana w kuli, może być bardzo apatyczna i nie rozwijać się prawidłowo,
  • trudności w zainstalowaniu sprzętu akwarystycznego – w akwarium typu kula bardzo trudno zainstalować filtr, pompkę, czy grzałkę.

Kolejne wady szklanej kuli to zbyt mała świadomość, jak w takim zbiorniku hodować ryby. Utarło się, że w okrągłym akwarium niepotrzebny jest filtr, czy pompa powietrzna. To totalna bzdura! Każdy gatunek ryb potrzebuje czystej i dobrze napowietrzonej wody, niezależnie od tego, w jakim akwarium jest trzymany!

Podsumowując, moim zdaniem (i zdaniem wielu akwarystów) zbiornik – kula nie nadaje się do hodowli żadnych rybek, niezależnie od tego, jak tanie takie akwarium jest w utrzymaniu lub jak ładnie ono wygląda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *