Gupiki w akwarium – co warto wiedzieć?

Gupik pawie oczko to jedna z rybek, która w szczególności zalecana jest początkującym akwarystom. Dlaczego tak jest? Dzisiejszy wpis postanowiłam poświęcić temu gatunkowi! Sprawdźcie, jeśli marzą wam się gupiki w akwarium!

Gupik Pawie Oczko – co warto wiedzieć o tej rybce?

Gupik Pawie Oczko to słodkowodna rybka z rodziny piękniczkowatych, czyli Poecilidae. Rybka ta pochodzi z Ameryki Środkowej i potrafi zasiedlić niemal każdy zbiornik wodny, nawet rowy melioracyjne. Ponieważ jest niezwykle wytrzymała i łatwa w hodowli, gatunek ten jest polecany początkującym akwarystom. Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli marzą nam się gupiki w akwarium?

Gupiki w akwarium

Gupiki w akwarium należy dobierać tak, by na każdego samca przypadały przynajmniej dwie samice. Jeśli nie zależy nam na rozrodzie rybek, najlepiej zdecydować się na stadko jednopłciowe. Osobiście, polecam, by zakupić stadko samczyków – są one mniejsze niż samice, ale za to zostały wyposażone w piękną płetwę ogonową o różnych kształtach i kolorach.

Gupik pawie oczko – karmienie

Gupiki można karmić bardzo zróżnicowanym pokarmem, zarówno suchym, jak i mrożonym. Rybkom posmakują popularne dafnie, a także pokarm roślinny.

Gupik pawie oczko – pojemność akwarium

Mimo że gupiki to niewielkie rybki, zaleca się, by akwarium, w którym je chcemy hodować, miało minimum 50 litrów. Gupiki nie wymagają specjalistycznego podłoża, ale mile widziane są bujne rośliny. Można im także zapewnić towarzystwo innych rybek, najlepiej, żeby to były gatunki łagodne i o niewielkich rozmiarach, np. kirysy, mieczyki, danio lub platki.

A czy Wy mieliście do czynienia z tym gatunkiem rybek? Ja pamiętam, że gdy kiedyś, na samym początku mojej przygody z akwarystyką hodowałam gupiki, bardzo trudno było zapanować nad ich rozmnażaniem się. Jakie są wasze doświadczenia z gupikami?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *