Skalary – co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się je hodować?

Nie znam akwarysty, któremu nie marzyłoby się, by kiedyś hodować skalary. Co warto wiedzieć o tym gatunku ryb akwariowych? Zebrałam dla Was najważniejsze informacje!

Skalary – pochodzenie

Skalary to ryby, które naturalnie zamieszkują wody Ameryki Południowej, w tym między innymi także Amazonkę. W akwariach hodowane są ich trzy gatunki – Pterophyllum scalare, Pterophyllum leopoldi oraz Pterophyllum altum, czyli żaglowiec skalar, żaglowiec leopolda i żaglowiec wysoki.

Skalary – charakterystyka gatunku

Skalary mogą osiągać nawet do 30 cm wysokości. Ryby te dożywają kilkunastu lat i są wszystkożerne. Trzymane w mniejszym akwarium, mogą być agresywne i podgryzać, a nawet zjadać inne ryby. Ciekawostką jest, że ryby te dobierają się w pary na całe życie, są także bardzo opiekuńcze wobec młodych. Inna kwestia, że tylko doświadczeni akwaryści będą w stanie określić płeć tych ryb, w związku z czym hodowla nie powinna im sprawić problemów.

Skalary – wymagania

Skalary wymagają wysokich i dużych zbiorników. Akwarium na skalary powinno mieć minimum 100 l objętości i 50 cm wysokości. Ryby te lubią wodę o temperaturze wynoszącej około 25 – 27 stopni Celsjusza. Akwarium powinno być dobrze oświetlone, ale też zarazem gęsto obsadzone roślinami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *