Zbrojnik pospolity czyli glonojad

Tej rybki nie trzeba nikomu przedstawiać! Dzisiejszy wpis postanowiłam poświęcić słynnemu glonojadowi. Jakie ma wymagania? Jak duży może urosnąć? Jaka jest jego prawidłowa nazwa gatunkowa? Zapraszam do lektury!

Glonojad, czyli Zbrojnik pospolity

Popularnie nazywana przez wielu akwarystów glonojadem rybka to tak naprawdę zbrojnik pospolity, czyli Ancistrus sp. Ryba ta jest bardzo łagodna i może przebywać w jednym akwarium z różnymi gatunkami innych ryb. W ciągu dnia najczęściej chowa się w różnych zakamarkach akwarium, natomiast w nocy porusza się aktywnie po zbiorniku. Często można ją także zaobserwować na ścianie, pałaszującą glony, czyli jej ulubiony pokarm roślinny.

Jakie wymagania ma glonojad?

Glonojad to ryba słodkowodna, najlepiej czuje się w zbiornikach o pojemności minimum 60 litrów. W zbyt małych akwariach może dojść do karłowacenia rybek i nigdy nie osiągną one ostatecznych wymiarów wzrostu. Akwarium, w którym zamieszka glonojad powinno być wyposażone w dobry filtr, a temperatura wody nie powinna przekraczać 27 stopni i być dobrze natleniona.

Jak duży może urosnąć glonojad?

Rozmiary, jakie może osiągnąć glonojad, zależą od tego, do jakiego gatunku on przynależy. W sklepach akwariowych często sprzedawane są mieszańce, dlatego bardzo trudno określić rozmiary, jakie osiągną te ryby. Przeciętny Ancistrus sp. dorasta do 13 cm długości, natomiast jego kuzyn, Pterygoplichtys, może urosnąć nawet do 30 cm długości.

Ile lat żyje glonojad?

Wiele razy zastanawiałam się, ile lat żyje glonojad. W internecie można się natknąć na różne informacje. Zbrojnik niebieski żyje podobno od 5 do 10 lat, natomiast lamparci może dożyć nawet 20 lat. W moim akwarium glonojad żył około 3 lata, więc pewnie była to odmiana mieszana lub pospolita.

Osobiście bardzo lubię glonojady, a Wy? Do jakich rozmiarów udało się urosnąć waszym zbrojnikom? Jak długo żyły? Zachęcam do dzielenia się Waszymi historiami w komentarzach! Zapraszam również do sprawdzenia pozostałych wpisów na blogu, np. artykułu o faktach i mitach na temat molinezji: https://tryton.waw.pl/molinezja-ostrousta-fakty-i-mity-na-temat-tej-rybki/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *