Zmienniak plamisty czyli platka

Zmienniak plamisty to bardzo popularne rybka, zalecana dla początkujących akwarystów. Ja także miałam przyjemność ją hodować. Co warto wiedzieć o platce? Zapraszam do lektury!

Zmienniak plamisty – rybka dla początkujących

Zmienniak plamisty, czyli platka to rybka, która jest zalecana wszystkim początkującym akwarystom. Ma nieduże wymagania względem akwarium oraz podawanego pokarmu i bardzo ładnie się prezentuje. Rybka ta występuje w wielu różnych odmianach kolorystycznych, z czego najpopularniejsze są czerwone i pomarańczowe.

Jakie wymagania ma zmienniak plamisty?

Platki wymagają akwarium o pojemności wynoszącej minimum 50 litrów. Woda powinna być twarda, a jej pH powinno utrzymywać się w okolicy 7 – 8. Rybki te nie mają specyficznych wymagań co do pokarmu, są wszystkożerne. Zadowoli je zarówno pokarm roślinny, jak i zwierzęcy, mrożony oraz suchy, a także żywy.  

Jak duże rozmiary może osiągnąć platka?

Samice platki są zwykle większe od samców i mogą urosnąć do 6 – 7 cm. Samce osiągają zwykle około 4 – 5 centymetrów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Platki to rybki, które w sprzyjających warunkach bardzo łatwo rozmnożyć, są one jajożyworodne. Samica po zapłodnieniu może wydać nawet kilka miotów potomstwa (jeden miot to około 80 – 100 małych rybek), więc jeśli nie chcemy mieć przepełnionego akwarium, zaleca się, by umieścić razem w akwarium rybki jednej płci.

Platki należą do rodziny piękniczkowatych, razem z takimi gatunkami jak mieczyk Hallera, gupiki, czy gambuzja. Inny, popularny kuzyn platki to zmienniak wielobarwny. Rybka ta osiąga większe rozmiary niż zmienniak plamisty i może się krzyżować z platką.

Spodobał Ci się ten wpis? Zachęcam także do przeczytania wpisu o glonojadach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *