Żyrardynka – co to za ryba?

Żyrardynka to niedoceniany przez wiele osób gatunek rybki akwariowej. Co warto wiedzieć o tej piękniczce? Jakie ma wymagania? Przyjrzyjmy się jej bliżej!

Żyrardynka – co to za ryba?

Żyrardynka (inaczej nazywana żyworódką lub żyrardynką metaliczną) to rybka, która należy do rodziny piękniczkowatych. Do tej samej rodziny przynależą takie rybki jak:

  • Karpieniec,
  • Molinezja,
  • Gupik,
  • Mieczyk,
  • Platka.

Żyrardynki żyją w wodach otaczających Kostarykę i Kubę.

Jakie wymagania ma żyrardynka?

Jeśli marzy nam się stadko żyrardynek (np. samiec i 3 samice), powinniśmy się zaopatrzyć w akwarium o pojemności minimum 60 litrów. Rybki te tolerują średnio twardą i twardą wodę, o temperaturze pomiędzy 22 i 26 stopni Celsjusza i pH równym 7-8. Są to rybki wszystkożerne, dość łatwe w hodowli.

Jakie rozmiary osiągają żyrardynki?

Żyrardynki mogą urosnąć do 9 centymetrów. Samce są z reguły nieco mniejsze i osiągają około 5 centymetrów.

Ile kosztuje żyrardynka?

Żyrardynka to niedroga rybka. Możemy ją kupić w sklepie zoologicznym za około 5 – 12 złotych. Rybka ta jest łagodna, dzięki czemu można ją trzymać w jednym zbiorniku razem z innymi gatunkami. Z uwagi na jej nieciekawe ubarwienie, jest ona jednak rzadko wybierana przez akwarystów.

A czy Wy hodowaliście kiedyś żyrardynki? Polecacie te rybki? Jestem ciekawa waszych opinii. Zachęcam również do sprawdzenia innych wpisów, np. artykułu o tym, jak dobierać rybki do akwarium 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *